Fair, efficient justice for all Victorians

Daily Hearings

As per the Victorian Civil and Administrative Tribunal (Fees) Regulations 2013, a hearing fee may be payable and, if required, must be paid by 9:30am on the hearing day.

Pay your daily hearing fee here

Important to note

  • Please check the location of your hearing - it may not be at 55 King St.  Due to building works, some hearings have been moved to other CBD hearing venues.
  • VCAT is currently upgrading the lifts at 55 King Street.  Please arrive early to avoid any delays caused by some lifts being unavailable.

TUESDAY, 21 OCTOBER 2014


BUILDING AND PROPERTY LIST

Decisions

Ground Floor – (for collection) – Vice President Judge Macnamara
9:30 AM W119/2013      Peter Gerard Quigley, Cheryle Anne Quigley v Lower Murray Water

Ground Floor – (for collection) – Senior Member M. Farrelly
9:30 AM D783/2013      Samuel Chong, Barbara Chong v C&J Designer Homes P/L, Maroondah Heating and Cooling P/L

Compulsory Conference

Room 2.11 - Senior Member M. Lothian
10:00 AM D3/2014 Kon Kourlinis v Merbay P/L

Directions Hearings

Room 1.2 – Deputy President C. Aird
9:30 AM BP327/2014 Cassandra Henderson v One Building Group P/L

Room G.3 - Senior Member M. Farrelly
9:30 AM D593/2014 Robert Molella v Metricon Homes P/L

Room 1.2 - Senior Member M. Levine
11:00 AM D921/2013 Ducon P/L v Charter Keck Cramer
11:30 AM D451/2014 Albatross Swimming Pools v Jacqueline Maree Veal
2:15 PM D32/2014 Trevor Kealy, Maree Cook v Anthony Vincent Milanovic, Equity-One Mortgage Fund Ltd

Room 2.11 - Senior Member M. Lothian
9:30 AM R121/2014 Inter City Developments Corporation P/L, Lidia Landau v Ly Trading Co. P/L, Kim Phung Au, Nguu Ly, Chuyen Luu Ly, Hoai Han Ly

Hearings

Room G.3 - Senior Member M. Farrelly
10:00 AM R219/2013 Bradley Hall, Cymantha Thompson v Fethrachris P/L, Chris Christodolou

Room 1.3 – Member D. Calabro
9:30 AM D24/2014 Thanh Ngoc Phan v Nam Nguyen, NAM Constructions P/L

Level 11, 222 Exhibition Street - Member A.Kincaid
10:00 AM R44/2014 Kameel P/L v Manson International P/L, Geoffrey Manson

Mediations

Room 2.4 – Mediator R. Lawrence
9:30 AM BP17/2014 Mark Helding, Melbourne Building and Waterproofing Consultants v Jager Developments

Room 2.5 - Mediator I. De Lacy
9:30 AM BP283/2014 Adam Beasley v Refuge Homes P/L 

Room 2.3 – Mediator J. Anderson
9:30 AM D354/2014 Cre8ive Finish Painting & Design v SBG Buliding Froup P/L

Review Hearing

Room 1.2 - Senior Member M. Levine
12:00 PM D225/2014 Jacqueline Therese Paynter, Darrell Adrian Williams v Prodel Constructions P/L

Small Claim Hearings

Room 2.7 – Senior Member E. Riegler
2:15 PM BP84/2014 Mr Riad Hanna v CALCONSTRUCT P/L

Room 1.3 – Member D. Calabro
2:15 PM BP119/2014 Kerb Tech Concrete P/L v Maxstra Construction P/L


CIVIL CLAIMS LIST

Civil Claims Hearings

2nd Floor – Members J. Grainger, S. Liden, L. Rowland & P. Gerber 
9:30 AM C3230/2014 Craig Dewis v Harry Scapetis P/L 
9:30 AM C4574/2014 Antonia Marzec v Gizo Investments P/L 
9:30 AM C4534/2014 Rix Roofing P/L v Reconstruct Solutions
9:30 AM C4360/2014 Stockdale & Leggo St. Albans v Song Pha Nguyen, Truong Hiep Ha
9:30 AM C4361/2014 Stockdale & Leggo St. Albans v Mateusz Ujma, Anna Sochan
10:30 AM C4487/2014 Auscobuild P/L v Hi-Tech Inspect P/L
11:30 AM C3568/2014 Baronhurst P/L v Wayne Albrecht
11:30 AM C4613/2014 Vishal Arumugam Chinnaraju v RSS Personnel
11:30 AM C4088/2014 Barry Plant Real Estate Point Cook P/L v Xue Hui Qian
11:30 AM C4518/2014 BIG4 Wye River Holiday Park v Jo Fidler, Cort Fidler
2:00 PM C4733/2014 Venkat Suneel Mannem v Garry and Warren Smith P/L
2:00 PM C4210/2014 Phillip Craig Blight, Rachel Anne Blight v Librand P/L
3:30 PM C1163/2014      Ferelly Superannuation P/L v Evan Keith Gill, Jennifer Elizabeth Gill
3:30 PM C968/2014 Dimmi Malietzis v Buy and Fit P/L

Geelong Magistrates' Court – Member B. Josephs
10:00 AM C6465/2013 Last Man Sanding v Stephen Whyte
10:00 AM C1071/2014 Stephen Whyte v Last Man Sanding
10:00 AM C4038/2014 Glenn Hardman Real Estate P/L v David Laporte
10:00 AM C4071/2014 Bellarine Veterinary Practice P/L v Derek Ladlow
10:00 AM C2748/2014 Maude Diesel Service v J & S Transport Geelong
10:00 AM C4237/2014 J & S Transport Geelong v Maude Diesel Service
10:00 AM C4592/2014 Super City Concrete Cutting P/L v Peter Bruno

Latrobe Valley Law Courts - Member P. Tyler
9:30 AM C3694/2014 SCA Carpentry v Leonie Paulet
9:30 AM C4297/2014 Lowanna Secondary College School Council v Go Promotions
10:00 AM C4098/2014 Patricks Roofing v Ian Hamilton

Mildura Magistrates' Court – Member L. Warren
11:00 AM C4779/2014 Rock On Landscaping Sunraysia P/L v TD & F Marciano P/L

Neighbourhood Justice Centre Collingwood – Member K. Metcalf
12:30 PM C4279/2014 MHA Building Design Consultants v Evelynne Rose

Ringwood Magistrates' Court – Member P. Barrand & A. Kominos
2:00 PM C4390/2014 L B A Joinery v Aztec Builders P/L 
2:00 PM C4441/2014 Rudolph Alexander Melchiori v Michelle Makoul
2:00 PM C4553/2014 Alice Santana Santos v Afro Trenos

Warrnambool Magistrates' Court – Senior Member S. Moraitis
9:30 AM C2770/2014 Gunners Office Equipment P/L v Advantage Property Management Vic P/L

Compulsory Conference

Room 1.7 – Member E. Wentworth
9:30 AM C2388/2014 Muhammad Asghar Khan v Rahber Development P/L

Hearings

2nd Floor – Members J. Grainger, S. Liden, L. Rowland & F. Marks
9:30 AM C4362/2014 Stockdale & Leggo St. Albans v Ruth De Leon
2:00 PM C2050/2014 Express Poultry & Meat v Bamyan Halah Meats P/L

Room 1.8 – Senior Member A. Vassie
10:00 AM C2459/2014 Watts Green P/L v The One Solution Group P/L
10:00 AM C3601/2014 The One Solution Group P/L v Watts Green P/L

Latrobe Valley Law Courts – Member P. Tyler
9:30 AM C3929/2014 Shaun Christopher Rogalsky v American Home Designs P/L

Shepparton Magistrates' Court – Member P. Eggleston
9:30 AM C131/2014 Wendy Margaret Mathews v Wealthcare Custodians Ltd
9:30 AM C4825/2014 Wealthcare Custodians Ltd v Wendy Margaret Mathews

Review & Re-Hearings

2nd Floor – Members J. Grainger, S. Liden, L. Rowland & P. Gerber 
2:00 PM C1878/2014 Syed J Hassan Kazmi v Belmo Furniture

Geelong Magistrates' Court - Member B. Josephs
10:00 AM C6459/2013 Vicwest Community Enterprise P/L v Hurricane Automotive Products

Review Hearings

2nd Floor – Members J. Grainger, S. Liden, L. Rowland & P. Gerber
12:15 PM C1930/2014 Zone Roofing P/L v Mackie P/L
12:15 PM C674/2014 Crows Lane P/L v Royal Automobile Club (RACV) Ltd


HUMAN RIGHTS LIST

Hearing

William Cooper Justice Centre –Level 1 Courtroom 3, Member R. Phillips
10:00 AM H138/2013 Mesfin Jemal v ISS Facility Services


LEGAL PRACTICE LIST

Compulsory Conference

Room 1.4 - Senior Member G. Butcher
10:00 AM J110/2014 David Sanders v Holman Webb Lawyers


OWNERS CORPORATIONS LIST

Fee Recovery Hearings

2nd Floor - Member P. Moloney
11:30 AM OC2234/2014 Owners Corporation PS619883J v Matthew Gerard Stainwall
11:30 AM OC2284/2014 Owners Corporation PS420439M v Monique Angeline Martino
11:30 AM OC2288/2014 Owners Corporation SP025438P v Ismail Demiri, Sevine Demiri
11:30 AM OC2306/2014 Owners Corporation PS601469U v Angelo Basetti, Cherylle Joan Basetti
11:30 AM OC2289/2014 Owners Corporation SP025438P v Jaweed Ali Mohammadi
11:30 AM OC2287/2014 Owners Corporation PS420439M v Betul Hatice Madakbas, Peter Jan Paul Nederhoed

Hearings

2nd Floor - Member P. Moloney
9:30 AM OC1327/2014 Yi Kenyon, Sean Kenyon v Owners Corporation 694

Level 11, 222 Exhibition Street - Member R. Buchanan
10:00 AM OC355/2014 Christine Lenore Conroy, Daintree Gem P/L v Owners Corporation Strata Plan 30438, The Concept Developer P/L


PLANNING AND ENVIRONMENT LIST

Hearings

Room 2.1 - Senior Member L. Hewet
10:00 AM P355/2014 Mr Horace Zheng v Whitehorse CC
20 Louise Avenue, Mont Albert

Room 2.8 – Members G. Rundell & C. Wilson
10:00 AM P809/2014 Locksley Fine Homes v Banyule CC
128 Locksley Road, Eaglemont

Room 2.9 - Member R. Naylor
10:00 AM P564/2014 Paula Loughnane v Bayside CC
4 Seacombe Grove, Brighton

Room 2.10 - Member M. Carew
10:00 AM P918/2014 Wattletree Properties P/L v Nillumbik SC
22-42 Wattletree Road, Eltham North

Room 1.9 - Member B. Sibonis
10:00 AM P317/2014 SMC Nominees P/L v Glen Eira CC
280 Hawthorn Road, Caulfield

Major Case Hearings

Room G.2 – Deputy President M. Dwyer, Senior Member M. Baird & Member G. Sharpley
10:00 AM P623/2014 Grandview Poultry P/L v Central Goldfields SC
141 Clarkes Road, Strathlea
10:00 AM P481/2014 Margaret Lewis & others v Central Goldfields SC
141 Clarkes Road, Strathlea

Room 2.2 - Members P. Martin & P. Gray
10:00 AM P1150/2014 Ily Aust P/L v Yarra CC, Melbourne Water
375 - 377 Punt Road, Cremorne

Mediation

ON SITE – Member S. CImino
2:00 PM P962/2014 Michael Lang v Glen Eira CC
159 Balaclava Road, Caulfield North


REVIEW AND REGULATION LIST

Compulsory Conferences

Room 1.4 - Senior Member G. Butcher
10:00 AM Z135/2014 Daniel Borg v Transport Accident Commission
10:00 AM Z293/2014 Harry Prapas v Transport Accident Commission
10:00 AM Z112/2014 Khadije Khabbaz v Transport Accident Commission

Directions Hearings

Room G.1 - Vice President Judge Jenkins
10:00 AM B155/2010 AA v Taxi Services Commission
10:00 AM B306/2009 AA v Secretary to the Department of Justice

Room 2.7 - Deputy President H. Lambrick
10:00 AM Z980/2014 Chris Chrisopoulides v Vic Police

Hearings

William Cooper Justice Centre, Level 1, Courtroom 2 - President Justice G. Garde AO, RFD
10:00 AM Z698/2014 Miss Jessica Gray v Brimbank CC

Room G.1 - Vice President Judge Jenkins
11:00 AM Z638/2013 Machelle Jones v Melbourne CC