Today's hearings

Many VCAT decisions are made at hearings. Our hearings are legal and affect the rights of all the parties involved in the case.

Most hearings are open to the public except if VCAT orders them to be closed. You can request for a hearingDefinitionThe time and place at which VCAT hears the parties argue their case and makes a decision. to be closed to the public when the hearing starts. An order for a closed hearing is not easy to obtain in most VCAT cases.

Hearings are grouped below according to the ListDefinitionA List is an area in VCAT that deals with cases of a similar nature. For example, the Residential Tenancies List decides cases between tenants and landlords, and the Civil Claims List handles disputes about buying or selling goods and services. handling the case. A List is an area in VCAT that deals with cases of a similar nature. For example, the Civil Claims List handles disputes about buying or selling goods and services. The following day's hearings are published at 4.00 pm each day.

Read more about what to expect at a final hearing.

For details about public transport, parking and facilities at a hearing location, see our Contact us page.

Tuesday 28 January 2020

Building and Property List | Civil Claims List | Guardianship List | Human Rights List | Owners Corporations List | Planning and Environment List | Residential Tenancies List | Review and Regulation List


Building and Property List

Compliance Hearing

55 King Street, Melbourne- Room G.5

Senior Member L. Forde 

9:30 AM       BP1646/2018         Nicholas Dunn, Sarah Charmaine Cappadona, Christopher Francis Dunn v Shivsai P/L, Ritu Kashyap

Costs Hearing

55 King Street, Melbourne- Room 2.7

Member C. Edquist

10:00 AM     BP1637/2017         Cassandra Fraser, Darren Peter Fraser v Jessica Mason, Darren Mason

Directions Hearings

55 King Street, Melbourne- Room 6.1

Senior Member M. Farrelly

9:30 AM       BP1375/2019         JDC Building Services P/L v Vahe Koskayan

10:30 AM     BP1869/2019         Osman Developments Group P/L v Safeway Steel Frames          

11:00 AM     BP1929/2019         Ms Priya Palachanda, Mr Madappa Palachanda v Victorian Managed Insurance Authority, QBE Insurance Group Ltd                  

12:00 PM     BP1550/2018         Joshua Reuveni, Janie Schwartz v Stemcon P/L, ABZ Solution P/L, Rocco Di Racco                                    

2:15 PM       BP1585/2019         Arch 10 P/L v Star Turf              

2:45 PM       BP1871/2019         Danlaid Contracting P/L v Makshaq P/L              

3:15 PM       BP582/2018           Vita Built P/L v Green Suburban Hybrid Unit Trust, Istructd P/L Michael Yew Wei Lee & others

55 King Street, Melbourne- Room 2.3

Senior Member S. Kirton

9:30 AM       BP2185/2019         Ronald MacEwan Wright, Anna Andreevna Masik v Granted Constructions

9:30 AM       BP1302/2018         Peter Cher Tong Eng, Kylie Ann Grieve v Metricon Homes P/L

12:00 PM     BP1353/2019         EPH Enterprises P/L v Longboat Holdings Group2 P/L

55 King Street, Melbourne- Room 2.7

Member C. Edquist

9:15 AM       BP1637/2017         Cassandra Fraser, Darren Peter Fraser v Jessica Mason, Darren Mason

9:30 AM       BP1107/2018         N.N. Demiri Builders v Amir Zalzly

Directions Hearing by Phone

55 King Street, Melbourne- Room 6.1

Senior Member M. Farrelly

10:00 AM     BP1994/2019         Polly Lewington, Brendan Lewington v Wilkie Homes P/L

Hearing

55 King Street, Melbourne- Room G.5

Senior Member L. Forde  

10:00 AM     BP1584/2018         328 Hampshire Road P/L v Arbin Besim, Rami Besim

Mediations

Onsite in Clyde North

Mediator R. Lawrence

10:00 AM     BP1321/2019         Marilyn Georgiadis, George Georgiadis v Rexcon Homes

55 King Street, Melbourne – Room 2.15

Mediator Ian De Lacy

9:30 AM       BP1691/2019         Phillip Crettenden v Kaye Crettenden

Shepparton Magistrates' Court

Mediator J. Lambrou

10:00 AM     BP2099/2019         Cobram & District Pony Club Inc v Muckatah Recreation Reserve Committee of Management

Small Claim Hearings

55 King Street, Melbourne- Room 1.2

Member A. Eastman

10:00 AM     BP1775/2019         Catherine Wojtkiw v Brentel Plumbing & Drainage P/L                 

11:30 AM     BP1855/2019         Kazuaki Tanabe, Yui Tanabe v 1st Choice Wall & Floor Tiling

55 King Street, Melbourne- Room 6.2

Senior Member R. Walker

10:00 AM     BP1684/2019         Paul Jones v Kevin Taranto Windows and Glass 

11:30 AM     BP1875/2019         Sharashchandra Patil v Hyun Park                   

Civil Claims List

Civil Claims Hearings

55 King Street, Melbourne – 5th Floor

Senior Members S. Burdon-Smith & S. Wilson & Members D. Bignell, D. Buljan, N. Campbell, B. Josephs, K. Knights, R. Tang & B. Ussher

9:30 AM       C4872/2019           Yongtao Liu v Cynthia Gao

9:30 AM       C5246/2019           1982 v Jessica M Alves Damasceno                  

9:30 AM       C7044/2019           Dylan Bailey v Zenimax Aust P/L                        

9:30 AM       C8552/2019           Abbey Hasna v Samsung Electronics AustP/L, Sunavit P/L          

10:30 AM     C8108/2019           Christopher Rana v George Lentzos, D&G Maintenance Services P/L

11:30 AM     C7745/2019           Bed Bug Barrier P/L v Direct Mail Corporation P/L                       

11:30 AM     C8333/2019           Good Will Punting P/L v Kyran Henry                  

11:30 AM     C4581/2018           Samaan Hangar v Furniture Dimensions (Vic)                 

2:00 PM       C5770/2019           Melanie Jones v Ultra Tune Ferntree Gully, Ultra Tune                

2:00 PM       C8358/2019           Songzhan Yang v Bell Solar P/L

2:00 PM       C8379/2019           Mohammad Khodabocus v Samsung Electronics AustP/L           

2:00 PM       C8501/2019           Sam Harper-russell v Softech                

3:00 PM       C8375/2019           Claudia Wimmer v My Moovers             

3:00 PM       C8452/2019           John Doe v Coach Stores Aust P/L                    

3:00 PM       C7998/2019           The Junkman v Cctv Whiz

3:00 PM       C7281/2019           Joyce, Paul v Ikonic Developments

Compulsory Conference

55 King Street, Melbourne – 5th Floor

Senior Members S. Burdon-Smith

1:30 PM       C7515/2019           Experienced Computers and Business Solutions v eBay Aust& New Zealand P/L, eBay Marketplaces GmbH

Directions Hearings

55 King Street, Melbourne – 5th Floor

Senior Member S. Wilson

9:30 AM       C4235/2019           Benjamin Joyce v Gerard Dwyer Shop Distributive & Allied Employees Association VIC Branch

55 King Street, Melbourne – 5th Floor

Member D. Buljan

10:00 AM     C6760/2017           Francis Miller v Pickeriti Investments P/L, Karl Andrew Nigel Pickford

10:00 AM     C2778/2018           Pickford Mustangs, Karl Andrew Nigel Pickford v Francis Miller

Fast Track Mediation and Hearing

55 King Street, Melbourne

Mediator A. Cowan

9:00 AM       C8386/2019           Taj Food Sales v Hayat Hyper Market                 

10:15 AM     C8455/2019           Taranto Windows And Doors v Ante Galic

55 King Street, Melbourne

Mediator M. Cirillo

11:30 AM     C8419/2019           Little Bloke Fitness v Mark Featherston

55 King Street, Melbourne

Mediator R. De Angelis

10:15 AM     C8495/2019           Jim's Mowing Cranbourne North West v Passionate Gardening Guru

55 King Street, Melbourne

Mediator S. Joseph

9:00 AM       C8341/2019           Jpt Services v KLN Group (Aust) P/L                  

11:30 AM     C8269/2019           Arshad Rabie v 21st Century Service Group

Hearing

55 King Street, Melbourne – Room G.7

Member L. Johnson            

10:00 AM     C1531/2019           Alex Talevski v Grays (Vic) P/L

Civil Claims Hearings

Bendigo Magistrates' Court

Member A. Moon

9:30 AM       C7487/2019           David Conroy v Audi Bendigo

Moe Town Hall

Member P. Tyler

9:30 AM       C8480/2019           Christopher Horsfall v Stephanie Mavroudakia

Guardianship List

Level 1 Court Room 3, William Cooper Justice Centre, 223 William Street Melbourne

Member M. Carruthers                                                                                  

10:15 am              G89100/00                 Jozef Mrak

11:00 am              G89186/00                 Thomas Parkinson

11:45 am              G89121/00                 Peter John Miller

Level 2 Court Room 4, William Cooper Justice Centre, 223 William Street Melbourne

Member A. Smith                                                                                            

09:30 am              G85623/00                 Milunka Milenkovic

10:30 am              G88298/00                 Maria Toscano

11:30 am              G84713/01                 Estate Of Margaret Mary Pratt

12:15 pm             G31441/10                 Jennifer Jones

Level 2 Court Room 5, William Cooper Justice Centre, 223 William Street Melbourne

Senior Member B. Hoysted                                                                            

09:30 am              G88995/00                 Sadifa Dzerahovic

11:00 am              G89478/00                 Ian Stanley Halligan

11:30 am              G89213/00                 Joan Mulcahy

02:00 pm             G79909/07                 Jela Popovic

Level 4 Hearing Room, William Cooper Justice Centre, 223 William Street Melbourne

Member C. Powles                                                                                          

09:30 am              G89242/00                 Shirley Sarah Lesh

10:30 am              G89217/00                 Jessica Pace

11:30 am              G89078/00                 Richard Tran

12:15 pm             G89203/00                 Julie Burgoyne

02:00 pm             G89216/00                 John Brooks

02:45 pm             G88333/01                 Mang Phan

03:30 pm             G89373/00                 Shirley Keary

Law Courts, Nicholson Street, Bairnsdale                           

Member B. Lightfoot                                                                      

09:30 am              G78149/03                 Sandra Matthews

11:00 am              G75274/02                 Salvador (Sal) Britto

Shepparton Law Courts, 18 High Street, Shepparton        

Member A. Tilley                                                                            

10:30 am              G89126/00                 Maria Mei

12:15 pm             G89038/00                 Adam Thain

02:00 pm             G88658/00                 Ian Charles Ratcliffe

02:45 pm             G83608/03                 Mervyn Stokes

03:30 pm             G83099/02                 Carolyn Kumar

Darebin Intercultural Centre, 59A Roseberry Ave. Preston      

Senior Member S. Moraitis                                

10:30 am              G84945/04                 Stella Demiris

11:30 am              G89269/00                 Clare Jolley

12:15 pm             G89109/00                 Samir Asmar

02:00 pm             G77566/02                 Warrick O'Donnell

02:45 pm             G68808/07                 Toufic Ghazzara

03:30 pm        G50808/05      Edward John Kuhn

Human Rights List

Directions Hearings

55 King Street, Melbourne – Room G.6

Member B. Josephs

9:30 AM       H310/2019             Christine Morrow v Department of Health and Human Services

William Cooper Justice Centre – Level 1 Court Room 3

Senior Member B. Steele

2:00 PM       H392/2019             Keith Kitson v Despina Mouratides

2:30 PM       H11/2020               Mr Keith Kitson v Dr Despina Mouratides

Exemption Hearings

William Cooper Justice Centre – Level 2 Court Room 4

Member A Smith

3:00 PM       H440/2019             Aust. Bureau of Statistics

3:30 PM       H443/2019             Carlton Baths

Strike-Out Hearing

William Cooper Justice Centre – Level 2 Court Room 4

Member A Smith

2:00 PM       H400/2019             YWCA Housing Ltd

Owners Corporations List

Compulsory Conferences

55 King Street, Melbourne – 5th Floor

Member D. Calabro

9:30 AM       OC2178/2019         Owners Corporation 1 PS630243J v Strata Plan P/L

9:30 AM       OC3126/2019         Strata Plan P/L v Owners Corporation PS630243J

1:30 PM       OC2618/2019         Harunya Sivanathan, Beij Xu v Aust. Property Management P/L, Owners Corporation NO. 608045P

Hearings

55 King Street, Melbourne – Room G.8

Senior Member A. Vassie

9:30 AM       OC1594/2019         Vicprop OC P/L, ACN: 163 625 750 P/L v Owners Corporation No 1 PS640914E, Owners Corporation No 2 PS640914E, Owners Corporation No 3 PS640914E, Owners Corporation No 4 PS640914E

9:30 AM       OC2635/2019         Owners Corporation PS640914E v Melb OC

Planning and Environment List

Compulsory Conferences

55 King Street, Melbourne – Room 5.12

Senior Member S. Cimino

9:00 AM       P1889/2019           FMC Investment & Management P/L v Monash City Council, Vic Roads - Metropolitan South East Region

55 King Street, Melbourne – Room 2.8

Member N. Hadjigeorgiou

8:45 AM       P1726/2019           SM.K Holdings P/L v Yarra Ranges Shire Council, Country Fire Authority - Headquarters (Mr M W Claughton and Ms L Calvitto)                  

10:00 AM     P1971/2019           Footscray T P/L AFT Footscray Property Trust v Maribyrnong City Council, Transport for Victoria                   

2:00 PM       P1997/2019           Ramsay Street Constructions P/L v Maroondah City Council

55 King Street, Melbourne – Room 5.8

Member E. Bensz

10:00 AM     P1994/2019           Tanyam Nominees P/L v Whittlesea City Council, The Head, Transport for Victoria (TFV), Vic Roads - Metropolitan North West Region

2:00 PM       P1982/2019           Pioneers Market Place P/L v Cardinia Shire Council, The Head, Transport for Victoria, Vic Roads - Metropolitan South East Region (Shopping Centres Australasia Property Group RE Limited, Development Victoria, Parklea, MPG Funds Management Limited)

55 King Street, Melbourne – Room 5.12

Member L. Jones, Member J. Forsyth

2:00 PM       P1639/2019           QIC Epping P/L v Whittlesea City Council

Hearings

55 King Street, Melbourne – Room 2.4

Senior Member J. Bennett

2:15 PM       P1641/2019           Lakeside Building Consultants v Baw Baw Shire Council             

                                               Lot 1 Kennys Road, TRAFALGAR 

55 King Street, Melbourne – Room 5.9

Senior Member P. Martin

10:00 AM     P1258/2019           Counting House Mornington P/L v Mornington Peninsula Shire Council

                                                787 Esplanade, MORNINGTON 

2:15 PM       P934/2019             Planning & Design v Moreland City Council                    

                                               40 Justin Avenue , GLENROY 

55 King Street, Melbourne – Room 2.5

Member T. Bilston-McGillen

10:00 AM     P1466/2019           Maple Media P/L v Knox City Council, Vic Roads - Metropolitan South East Region                           

                                               116 Boronia Road, BORONIA 

55 King Street, Melbourne – Room 2.6

Member K. Birtwistle

10:00 AM     P1431/2019           BWK Properties P/L v Pyrenees Shire Council, Vic Road (Regional Roads Victoria), EPA Victora, Glenelg Hopkins Catchment Managment Authority, Victoria Police (Therese Molony, Gabrielle Brennan, Tim jess & Others)

                                               Eurambeen-Raglan Road, Lot 11 on PS723419E, BEAUFORT 

55 King Street, Melbourne – Room 5.16

Member C. Fong

10:00 AM     P1324/2019           Sergio Zappone v Banyule CC(Ikonomidis Reid)             

                                               101A The Eyrie, EAGLEMONT 

Major Case Hearings

55 King Street, Melbourne – Room G.1

Senior Member I. Potts, Member C. Harty

10:00 AM     P1426/2019           Neth Hinton v Mildura Rural City Council, Environmental Protection Authority, Vic Roads - Western Region, Secretary of the Department Administering the Mineral Resources (Sustainable Development), Heritage Victoria, Department of Environment, Land, Water                  

55 King Street, Melbourne – Room 2.2

Senior Member M. Baird, Member A. Keddie

10:00 AM     P1468/2019           Wendy Brown v Stonnington CC(Caroline Velik, Michael Velik and Others, Anthony Hyden, Francis Armstrong, Helen Perry, Julia Zhou, Marion Winstone, Justin Breheny)                                   

                                               11 Ashe Grove, TOORAK 

                                               Short Road, River Road, HATTAH

55 King Street, Melbourne – Room 2.1

Member K. Paterson, Member S. Axford

10:00 AM     P1568/2019           13 Mountain Street P/L v Port Phillip CC(Louise Brown & Others)

                                                13 Mountain Street, SOUTH MELBOURNE

 

55 King Street, Melbourne – Room 5.15

Member J. Templar

10:00 AM     P1553/2019           Holner P/L v Baw Baw Shire Council, APA Group, APA VTS Australia, AusNet Electricity Services P/L, AusNet Transmission Group P/L, Country Fire Authority - Districts 9,10,11 & 27 - Gippsland, Gippsland Water, Melbourne Water, Transport for Vic

                                               70 Gardner Road, DROUIN  VIC  3818

Residential Tenancies List

Bendigo Law Courts, 71 Pall Mall, Bendigo                 

Member A. Moon                                                            

10:30 am     R201941761/00              Cook vs Fox & Fox Group Pty Ltd Atf Foxetti Superannuantion

10:30 am     R201938227/01              Thompson vs Bath

11:30 am     R201827867/01              Aboriginal Housing Victoria vs Rachel Donnellan

11:30 am     R201943034/00              Bindon and Bindon vs Reed and Occupants

11:30 am     R202020/00                    Oasis Residential Accomodation vs Howden and Clark

12:00 pm    R201942708/00              Beer vs Kiir and Bishok

12:00 pm    R201940721/01              Loddon Mallee Housing Services vs Morrison and Bear

02:00 pm    R201943082/00              Aboriginal Housing Victoria vs Kerr

02:00 pm    R201943026/00              Aboriginal Housing Victoria vs Reynolds

02:00 pm    R201943501/00              Director Of Housing vs Andrews and Hanson

02:00 pm    R201942565/01              Harris vs Moor and Gammidge

02:00 pm    R201942826/00              Hing Chu and In Nho vs Mcivor and Trotter

02:00 pm    R2020947/00                  Mollison and Mollison vs Tung

02:00 pm    R201939166/01              Pisano and Pisano vs Mitchell

02:00 pm    R201942346/00              Seventh-Day Adventist Aged Care (Victoria) Ltd vs Stephenson

03:00 pm    R201943050/00              Director Of Housing vs Cassar

03:00 pm    R2020623/00                  Self vs Cola

03:00 pm    R201943167/00              Tonkin & Sons Family Trust vs Clayton and Johnson                     

Bairnsdale Law Courts, Nicholson Street, Bairnsdale

Member B. Lightfoot                                                      

12:30 pm    R2020121/00                  The Sheehan Superannuation Fund vs Mckeown

02:00 pm    R201942832/00              Aboriginal Housing Victoria vs Walker

02:00 pm    R2020343/00                  Cook vs Sly

02:00 pm    R201942740/00              Fraser and Hicks vs Roberts and Wielozynski

02:00 pm    R201941381/00              Priest vs Berry

02:00 pm    R201942357/00              White vs Cyrile

03:00 pm    R201928544/02              Aboriginal Housing Victoria vs Pearce

03:00 pm    R20201247/00                Birnie vs Appleton

03:00 pm    R20201274/00                Mcmahon vs Ward                                       

Dandenong Law Courts, Corner Foster and Pultney Streets, Dandenong       

Member J. Klingender                                                    

09:30 am     R201937742/01              Aaifou and Aaifou vs Hosea and Taliauli

09:30 am     R20202336/00                Aboriginal Housing Victoria vs Ferris

09:30 am     R2020335/00                  Anderson vs Danielle Hollowood

09:30 am     R201932894/01              Director Of Housing vs Yusuf and Abdi

09:30 am     R201941344/01              Liu vs Symons and Symons and Symons

09:30 am     R2020262/00                  Zahir Hussaini vs Bayani and B Mohammad Ishaq

10:30 am     R2020518/00                  Champion vs Tati and Piiti

10:30 am     R20201147/00                Clements and Clements vs David

10:30 am     R20201157/00                Dews vs Pua and Pua

10:30 am     R2020459/00                  Simsek vs Arihi

10:30 am     R2020386/00                  Wu vs Gueco

11:30 am     R201939248/01              Everett vs Luke

11:30 am     R201918174/06              Huseni vs Ghulami and Rasooly

12:00 pm    R201912087/02              Director Of Housing vs Wainwright and Thomas

12:00 pm    R2020599/00                  Peraic vs Ghafori

02:00 pm    R201943230/00              9 Gloucester Pty Ltd vs Doughty

02:00 pm    R201943148/01              Bhardwaj and Sharma vs Daugher

02:00 pm    R2020536/00                  Eape (Holdings) Pty Ltd vs Ketchell-Marinus

02:00 pm    R2020418/00                  Palmer and Palmer-Gardner vs Huang

02:00 pm    R2020538/00                  Pinn vs Scott and King

02:00 pm    R201931772/03              Polphaisarn vs Faavesi and Faavesi

02:00 pm    R20201505/00                Wojcik vs Emily Richter

03:00 pm    R2020431/00                  Eastern Rooming House Pty Ltd Atf The Ha Investment Family Trust vs Singh

03:00 pm    R20193970/02                Outdoor Garden Maintenance P/L Atf Attard Family Trust vs Smith and Rea                                              

Frankston Law Courts, Fletcher Road, Frankston     

Member I. Scott                                                               

09:30 am     R2020816/00                  Meier vs Saw

09:30 am     R20201889/00                Pty Ltd vs Ramsay

09:30 am     R20202843/00                Wadsley vs Fredericks

10:30 am     R201942676/00              Petinarias vs Dowrick

10:30 am     R201937841/01              Robro Park Management Pty Ltd vs Mcmenaman

10:30 am     R201940302/00              Srikantan and Satish vs Brown and Waite

10:30 am     R201933118/01              Thok vs Destinee and Bywater

11:30 am     R201943289/00              Pham and Hua vs Noonan and Pettit

11:30 am     R201831758/04              Salvation Army Housing Victoria vs Crick

12:00 pm    R201942869/00              Thiele vs Dwyer and Dwyer

02:00 pm    R201942891/00              Casley vs Beverley

02:00 pm    R201942910/00              Casley vs Buller

02:00 pm    R201942897/00              Casley vs Hammett

02:00 pm    R201942903/00              Casley vs Kidd

02:00 pm    R201942924/00              Dennis vs Bronson

02:00 pm    R201942739/00              Moraitis vs Liao

02:00 pm    R201942956/00              Postregna Family Superannuation Fund Alc vs Antonoff

02:00 pm    R201942887/00              Rajagopal vs Ryder and Stephenson

02:00 pm    R201942761/00              Spruce and Showell vs Bardill and Webster

03:00 pm    R201942899/00              Casley vs Palmer                  

Melbourne 5th Floor, 55 King St, Melbourne

Senior Members S. Burdon-Smith, S. Wilson & Members D. Bignell, D. Buljan, N. Campbell, L. Johnson, B. Josephs, K. Knights, R. Tang & B. Ussher

09:30 am     R201939661/00              Kondarovskis vs Reid and Matia

09:30 am     R201941945/02              Spilkin vs Kundu

09:30 am     R20201987/00                Welling and Thomson vs Kempster

09:30 am     R201928823/02              Lim vs Martenstyn

09:30 am     R201937817/00              Martenstyn vs Lim

09:30 am     R201943072/00              Walker and Reddie vs The Landlord

 10:30 am     R201943445/00              Kreismanis vs Crab

10:30 am     R2020323/00                  Director Of Housing vs Tesfamariam

10:30 am     R20202218/00                Gorman vs Innes

10:30 am     R2020314/00                  Luo vs Ge and Jiang

10:30 am     R201934564/01              Swain vs Xia

10:30 am     R201943232/01              Wright vs Ray

11:30 am     R201943047/00              Coles vs Grace and Heywood

12:00 pm    R2020142/00                  Bereveskos vs & Yifan Bao

12:00 pm    R2020105/00                  Dicicco and Dicicco vs Equibal and Reyes

12:00 pm    R201940198/01              Director Of Housing vs Mahadi

12:00 pm    R2020346/00                  Unison Housing Ltd (Acn 076 581 112) vs Brooks

02:00 pm    R2020151/00                  C/: Colin Beshara vs Fonseca

02:00 pm    R2020318/00                  Director Of Housing vs Jama and Aden

02:00 pm    R2020308/00                  Director Of Housing vs Lai

02:00 pm    R2020208/00                  Housing Choices Au vs Houndalas

02:00 pm    R202072/00                    Kurashina and Kurashina vs Smith

02:00 pm    R201936222/00              Rogers and Garfield vs Ma

02:00 pm    R2020307/00                  Wong and Wong and Koh vs Linggajaya

02:00 pm    R20201763/00                Ajf Nominees Australia Pty Ltd. vs Pooria

02:00 pm    R2020595/00                  Director Of Housing vs Goud

02:00 pm    R20201477/00                Green vs Whiter

02:00 pm    R2020378/00                  Pavlic vs Al-Kalbani

02:00 pm    R2020253/00                  Shao vs Melbourne Serviced Apartment Pty Ltd

02:00 pm    R201936435/00              Trentham Heights Pty Ltd vs Medina

02:00 pm    R2020596/00                  Warfe vs Morris

03:00 pm    R2020320/00                  Director Of Housing vs Gissing

03:00 pm    R2020206/00                  St Kilda Community Housing Ltd vs Soodabeh

03:00 pm    R2020351/00                  Director Of Housing vs Harris

03:00 pm    R201927694/01              Director Of Housing vs Zakir and Isa                      

Moe Town Hall, Albert Street, Moe                              

Member P. Tyler                                                             

10:30 am     R201936012/01              Director Of Housing vs Hammond

10:30 am     R201940349/01              Director Of Housing vs Hood

11:30 am     R20201050/00                James vs Kumar

12:00 pm    R2020952/00                  Eddington vs Eddington

12:00 pm    R20201358/00                Weir vs Ellis

02:00 pm    R20201164/00                Aboriginal Housing Victoria vs Williams

02:00 pm    R20201006/00                Director Of Housing vs Bennett

02:00 pm    R2020907/00                  Director Of Housing vs Horne

02:00 pm    R20201512/00                Horn and Horn vs Beslee and Bartlett

03:00 pm    R20202041/00                Allen vs Borg and Borg

03:00 pm    R20201695/00                Family Trust - Lumajo Pty Ltd As Trustee For The Le Grand Super Fund vs Thomas                                            

Ringwood Law Courts, 39 Ringwood Street, Ringwood

Member T. Petranis                                                        

09:30 am     R201943209/00              Drijfhout and Drijfhout vs Paterson and Brown

09:30 am     R201943152/00              Mafaher vs Evans

09:30 am     R2020955/01                  Manczak vs Togay and Farrugia

09:30 am     R201943158/00              Wilkins vs Ardalani

10:30 am     R201943387/00              Doukas vs Gregory and Shi

10:30 am     R201943099/00              Gregory and Shi vs Doukas

10:30 am     R201939719/00              Marsom vs Dartone Pty Ltd

10:30 am     R201943393/00              Pietromartire vs Oquendo and Mcdonald

11:30 am     R2020309/00                  Lin vs Hilario and Hilario

12:00 pm    R202050/00                    Cauce vs Carr

02:00 pm    R2020152/00                  Bei vs Howard and Wild

02:00 pm    R201939285/01              Cole vs Jafaro

02:00 pm    R2020193/00                  Crosby vs Gaylor

02:00 pm    R2020313/00                  Director Of Housing vs Le

02:00 pm    R202034/00                    Jackson vs The Landlord

02:00 pm    R202089/00                    Nilsson and Nilsson and Huyser and Huyser vs Mackenzie and Occupant

02:00 pm    R201943440/00              Sansoni vs Banister              

Sunshine Law Courts, Entry Via Harvester Road, Sunshine    

Member E. Bridge & O. Mahoney                                

09:30 am     R20202621/00                Caruana vs Muhammad and Imala

09:30 am     R202030/00                    Cheema vs The Landlord

09:30 am     R2020189/00                  Chen vs Dunleavy

09:30 am     R202095/00                    Kumar and Patel vs Fenech

09:30 am     R202019/00                    Ntontis and Kagioglou vs Dut

09:30 am     R202097/00                    Pham vs Cousins and Cousins

09:30 am     R201940592/01              Sabsabi vs Choudhary and Sethi

09:30 am     R2020128/00                  Tee vs Hilton and Marsters

09:30 am     R201919967/01              Aboriginal Housing Victoria vs Murray

09:30 am     R2020276/00                  Beer vs Afoa

09:30 am     R2020427/00                  Community Housing (Vic) Ltd vs Jakimowicz

09:30 am     R201936702/02              Haley vs Andrews-Welsh

09:30 am     R2020467/00                  Thomas and Thomas vs Lazzaro

10:30 am     R2020179/00                  Cheng vs Dheeraj and Bala

10:30 am     R2020322/00                  Mcdonald vs Rowbottom and Rowbottom

10:30 am     R2020302/00                  Wooldrage and Korakis vs Patel

10:30 am     R2020177/00                  Yuehong Wu vs Mcmahon and Dowdling and Mcmahon

10:30 am     R2020471/00                  Barnett vs Phillips and Phillips

10:30 am     R201940958/01              Finch vs Andersen and Woodman

11:30 am     R201938301/00              Bae vs Timanowicz

11:30 am     R2020480/00                  Fernando vs Walters- Cullen and Walters- Cullen

11:30 am     R2020510/00                  Nguyen vs Marzano and Marzano

12:00 pm    R201937429/01              Chen vs Sharma and Sharma

12:00 pm    R2020235/00                  Grech vs Webster and Dunn

12:00 pm    R2020523/00                  Fazlic and Taing vs Findlay

12:00 pm    R201923213/01              Jia vs Stavroula and Kristalidis

02:00 pm    R20202364/00                Grima vs Dang and Dang

02:00 pm    R201938667/01              Hantoosh vs Ghassan and The Landlord

02:00 pm    R2020244/00                  Theuma and Li vs Tuddenham and Walker

02:00 pm    R2020894/00                  Zegzula and Zegzula vs Ganly and Ganly

02:00 pm    R2020511/00                  Borg and Borg vs Gillespie and Gillespie and Gillespie

02:00 pm    R201927730/03              Gergis vs Brown

02:00 pm    R2020513/00                  Luc vs Sreedharan

02:00 pm    R2020284/00                  Luglio Racing Pty Ltd vs Mclaughlin and Nolan

03:00 pm    R2020245/00                  Grech vs Goldson

03:00 pm    R2020290/00                  Venkatramani vs Pangbourne                                   

Warrnambool Law Courts, 218 Koroit Street, Warrnambool  

Member D. Bates                                                             

02:00 pm    R2020854/00                  Aboriginal Housing Victoria vs Pridham

02:00 pm    R201941575/00              Chemist Warehouse vs Sedgley

02:00 pm    R201938930/00              Director Of Housing vs Boyle and Parsons

02:00 pm    R201935331/01              Director Of Housing vs Mchugh

02:00 pm    R2020365/00                  Muscat and Muscat vs Landy and Landy

02:00 pm    R201943461/00              Snaauw vs Hunt

03:00 pm    R2020129/00                  Ghosh vs Coleman and Rosenblatt

Review and Regulation List

Directions Hearing

55 King Street, Melbourne – Room 1.4

Member R. Tang

9:15 AM       Z660/2019             Sam Bainbridge v Transport Accident Commission